
Turbo på karrieren

Blandt Statens Kunstfonds talentudviklingsprogrammer er 'Den unge kunstneriske elite', hvor man yder særlige tilskud til unge fremadstormende kunstnere inden for musik, scenekunst, billedkunst, litteratur, film, arkitektur samt kunsthåndværk og design for at hjælpe dem på vej mod det nationale og internationale gennembrud.
’Den unge kunstneriske elite’ blev uddelt første gang i 2018, og i år 2020 er uddelt 6,1 mio. kr. til 20 udvalgte kunstnere.
Blandt dem er Gunilla Lind, som dermed bliver den tætteste repræsentant for tilknytning til dansk børne- og ungdomsteater. Ganske som My Grönholdt, stifter og leder af dansekompagniet MYKA, var det som udvalgt i 2019 (hun har bl.a. produceret klimaforestillingen 'Polar Bear' og den interaktive baby-forestilling 'Natten').
Gunilla Lind er også stifter og leder af sit eget dansekompagni, der har stået for spændende ungdomsforestillinger som 'Vanity of Modern Panic – V.O.M.P.' (se anmeldelse) og 'LOVEU2ND' (se anmeldelse).
Hver af de 20 udvalgte udtænker sammen med en selvvalgt, erfaren konsulent et skræddersyet toårigt karriereforløb, der skal sætte fart i deres karriere både nationalt og internationalt gennem bl.a. mentorforløb, residencies og samarbejder med andre internationale kunstnere.
'Gunilla Lind Danseteater skaber visionære visuelle scenekunstværker, der undersøger emner som selviscenesættelse, kønsroller og krops- og skønhedsidealer gennem et nyskabende miks af moderne dans, fysisk teater, eksperimenterende kostumer og farverig scenografi', hedder det i Statens Kunstfonds beskrivelse af de udvalgte kunstnere.
Gunilla Lind er i øvrigt i forvejen i vælten omkring arbejdet for et internationalt gennembrud, idet Bikubenfonden i maj udpegede hende til fondens indsats-projekt Artistic Practice (se note).
På den hjemlige front er hun i øvrigt i år også blevet nyt medlem af Horsens Teaterfestivals dramaturgiat.
(Billedet: Gunilla Lind entrerede med bravour dansk ungdomsteater med 'Vanity of Modern Panic – V.O.M.P.' Photo: Kasper Nybo Photography)
(caj)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Garvet teaterpar skal stå for Limfjordsteatrets aktiviteter i Thy

Det Kgl. Teater skaber stort oplevelsesunivers

Slæbesilds-planlægning

Særlige arbejdslegater til corona-ramte kunstnere
Hvidovre Teaterfestival forsøger igen

Aprilfestival med tre scenarier

Fredericia får atter et musicalteater

Marionet Teatret har sikret sommerens forestillinger

Limfjordsteatret rykker ind i Thy

Online klimafestival fra Aveny-T 18.-29. januar

Festival for ung scenekunst på Fyn skubbes

Ny runde for ansøgning til kulturaktiviteter
129 teatre vil deltage i Aprilfestival 2021

Legat til Jens Kløft

Nyt repræsentantskab for Statens Kunstfond

Teaterøen lukker ned

Nyt medlem i Teatercentrums bestyrelse

Det Frie Felts Festival 2021

Millionstøtte til PASSAGE Festival

Kulturministeren opretter genstartsteam
Randers Teater får milliongave til teknik

Teater fra Månen 21.-24. januar

Støtte til mange nye huskunstnerprojekter

Støtte til internationale aktiviteter og festivaler

Ny gæstespilsscene for den frie scenekunst i København

Zenia Stampe i Teatret Zeppelins bestyrelse

Publikum vil gerne se digital scenekunst

Bæredygtighed på tværs af kunstarterne

Tæt på deadline for Den Røde Brochure 2021-22

Fem scenekunstnere præmieret af Legatudvalget

Betina Birkjær fik Svendborg Kommunes Kulturpris

Teater Hund laver filosofisk podcast

DON GNU lancerer UNG GNU

Ny aftale for Det Kgl. Teater

JALLA:18-kulturfestival

Børne- og ungepakke til kulturindsatser

Teater loppemarked, stjerneskud og musik

Et personligt format

Greta på scenen

Ond børnemusik og marsvinsteater
