
Teater Hund & Co. letter nu ben i Nyhavn

Teater Hund & Co. er nu fortid som lille storbyteater i København NV, for mandag flyttede teatret fra BIBLIOTEKET på Rentemestervej til en fremtid som samboende med Teater Får302 i Toldbodgade 6 i København K og altså lige ved Nyhavn.
Det har man selvfølgelig benyttet sig af i pressemeddelelsen, der meddeler, at 'Teater Hund & Co. pisser nu territoriet af i Nyhavn'...
Der står til gengæld i kke noget om baggrunden for flytningen, der er sanktioneret af Kultur- og Fritidsudvalget i Københavns Kommune og bunder i, at udfordringerne i Nordvest var for store og bl.a. resulterede i et katastrofalt lavt billetsalg til teatrets første to produktioner.
Placeringen var da også dødfødt fra starten: København NV har i forvejen mere og gratis børneteater til rådighed end andre områder i hovedstaden: Således holder Batida til i bydelen med eget teaterhus og mange aktiviteter, og sammen med kulturhuset administrerer man det kommunalt støttede projekt Teater Nordvest, der står for 100 gratis familieforestillinger om året i bydelen.
Dertil kommer bl.a. Børnekulturhuset Sokkelundlilles årlige festival, der også byder på gratis teater, og Dansekapellet med Uppercut Danseteater. Og et socialt udsat område i hovedstaden, hvor teaterbesøg ikke ligger i de kulturelle gener.
Følgelig var Teater Hund & Co. fra starten udfordret helt generelt - både med sine børneteaterproduktioner med betalt adgang og med at skabe opmærksomhed omkring et nyt voksenteaterrepertoire for et teater, der primært er kendt for sit børneteater. (se artiklen 'Teater Hund & Co. vil væk fra NV')
Nu glæder Teater Hund & Co. sig til gengæld til at komme 'hjem': Teaterleder Methe Bendix var således medstifter af Får302 tilbage i 1987 og ser frem til et bo-, ånds- og kunstnerisk fællesskab, idet de to teatre udspringer af samme grundsyn og sceniske udtryk.
'Da jeg var skuespiller og med i den kollektive ledelse på Får302 gik jeg faktisk med nogle små-drømme om at lave et Lam302. Tiden var ikke til det dengang, men nu kommer jeg så tilbage som en hund!', som det muntert lyder fra Methe Bendix
Teater Får302 holder til i en toværelses lejlighed i Nyhavn med plads til 48 tilskuere, men glæder sig til at dele de få kvadratmetre med gamle venner.
Teater Hund & Co. vil her fortsætte med den kunstneriske linje, hvor teaterleder og instruktør Methe Bendix skaber forestillinger for børn og familier, mens Petra Søe som instruktør og ideudvikler står for scenekunst for voksne.
Helt konkret betyder sammenflytningen, at scene, kontor og prøvefaciliteter deles ligeligt, men teatrene forbliver adskilt med hver deres profil.
(caj)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Piet Bertelsen skifter fra Riddersalen til Applaus

Horsens Teaterfestival vrimler med scenekunst og nye formater

Henrik Køhler stopper på Teatercentrum

Teatret Møllen på sommertogt med ’Den vægelsindede’

Teatersommerskole for børn

Shakespeare under åben himmel

Holbergs ’De Usynlige’ på Tersløsegaard 18.6-3.7

’Fjeren og Rosen’ 1. og 2. juli i Svendborg Havn

Håbets Pris 2022 til ungt afrikansk teater

Grønt værktøj til kunst- og kulturbranchen

Ishøj Teater fejrer 50 år i Tranegilde

Mød den klodsede Super Ole…

Gratis opera og klassisk musik 11. juni i Skanseparken i Aarhus

Ungt borgerteater på Teater Nordkraft

Talsymfonisk tankegods

Få en kunstnerisk sparringspartner

Gratis Shakespeare til alle

Ny teaterfestival i Syddjurs Kommune

Scenekunstens Årsmøde 7. juni

The Commedia School støtter festival i Tyrkiet

85 mio. kr. til 1002 kunstnere

DynAfuk Circus Days 2.-4. juni

Teaterøen på vej mod nedlukning

Nordisk kultursatsning bygger bro til Canada

Puppet Junior festival 9.-12. juni

Riddersalen skal have ny teaterchef

Nominerede fundet til Brancheprisen Årets Teater

En helt ny festival – i Vordingborg

Rammerne på plads for Kulturens Analyseinstitut

'Den frie scenekunst på Teaterseminar'

Forestilling og bog fra Sanseværk

PASSAGE laver mini-festival 21.-22. maj 2022

En million til DYNAMO

Talentpris til Linn Fletcher

Hvidovre Teaterfestival 7.-15 maj 2022

Arbejdslegater og nye formater

H.C. Andersen Prisen til Svanen

Nominerede til Årets Reumert 2022

Nycirkus i trætoppene

Så nærmer vi os Årets Reumert 2022
