
Teater er også for udviklingshæmmede

Fire pædagogstuderende fra Københavns Professionshøjskole har i et samarbejde med teatret ZeBU haft gang i et projekt, der går ud på at få flere fysisk og psykisk udviklingshæmmede med i teatret. Og vil gerne dele erfaringerne med Teateravisen.
Det viste sig ved henvendelse til en række bo- og aktivitetssteder, at de udviklingshæmmede sjældent eller aldrig havde prøvet at være i teatret og at der heller ikke blev taget initiativ til det, selvom en teatertur kunne være en positiv og stimulerende oplevelse for dem.
I forbindelse med projektet havde de studerende så otte udviklingshæmmede med til den sansestimulerende forestilling 'Græs' - et svensk gæstespil på ZeBU - som viste sig at være en god start på deres oplevelse med teater. De var stille og koncentrerede under hele forestillingen og brød på denne måde også de forventede fordomme om, at udviklingshæmmede kan have en for problematisk adfærd i et teater, lyder det fra en af de studerende, Nicky Vinterberg, i en mail til Teateravisen.
Som led i projektet har de studerende udgivet en lille pjece om deres oplevelser og iagttagelser, som kan bruges af henholdsvis teatre og de udviklingshæmmedes bosteder/aktivitetstilbud for at skabe bedre møder de to grupper imellem.
Man oplister således en række gode råd, som bl.a. går ud på at forberede teatret på besøg af udviklingshæmmede - måske ved at vise det mørke teaterrum frem, blive orienteret om mulighed for voldsomme reaktioner i form af lyde og bevægelser, som de udviklingshæmmede ikke selv kan styre - og måske kan foreslå særligt udvalgte forestillinger som forpremierer m.v. alene for denne brugergruppe.
Samtidig skal man fra bosteder og aktivitetstilbud være opmærksom på praktiske ting som transporttid, særlige udfordringer om rum og lys/mørke - og give teatret besked om besøgsgruppen m.v.
Hvis man vil vide mere om projektet, kan man kontakte Nicky Vinterberg (42801666)
(Billedet: Uddrag af den lille pjece om gode råd omkring udviklingshæmmedes teaterbesøg)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Det Kulturelle Aktstykke

Ny brancheforening for nycirkus

Kandidater til Danske Dramatikeres Manuskriptpris

PASSAGE laver mini-festival 28.-29. maj 2023

2,7 mio. kr. til Manuskriptskolen for Børnefiktion

Ny Kiosk-forestilling fra Riddersalen

Hvem skal have Horsens Børneteaterpris 2023?

Syng Højt! Sammen!

Ragnarok i Ulvedalene

Horsens Teaterfestival har åbnet for formidlere

Kom og se giraffen!

Jakob Tekla Jørgensen ny direktør for Kolding Egnsteater

Danmarks største teaterskole

Marion Vick er ny leder på Syddjurs Egnsteater

Vil du skrive dramatik for børn og unge?

Priskandidaterne til Årets Reumert 2023

Words takker af

En anderledes festival

Alt er klart til festival

Rolf Heim er ny direktør for Vendsyssel Teater

Nathalie Mellbye ny kunstnerisk direktør for Sort/Hvid

Nils Kragh stopper på Teatret Masken

Håbets Pris 2023 til Västanå Musik og Teater

Nationalt projekt sætter teater på skoleskemaet

Operasus under åben himmel

Næstved lægger billet ind på Aprilfestival - i 2025 eller 2026

Aprilfestival byder på videotrailer-kavalkade

Bliv residence-vært for europæiske kunstnere

Have-Spektakel 13. maj i Vanløse

Kids Front and Center - Greenland is a Land of Artists

Waves Festival søger frivillige

Statistikkernes ubarmhjertige historie

Dynamo Circus Festival 14.-17. juni 2023

Open Call til Artist in Residence på Odsherred Teater

På jagt efter nye medlemmer til legatudvalgene

Open Call til kunstner-workshop

ILT Festival indtager Aarhus 14.-18. juni

Hvidovre Teaterfestival 6.-14. maj

Fart og frihed og fordomme

Så er Aprilfestival 2023 sikret!
