
Shakespeare under åben himmel

Fra den 29. juli til den 7. august byder Hamletscenen velkommen til SHAKESPEARE FESTIVAL 2022 på Hamlets eget slot, Kronborg. Dette års program byder på tre udendørs forestillinger – en dansk og to internationale. Alle tre er primært voksenforestillinger, men dog alderssat til fremmelige 12-årige og op – og alle spiller på scenen kaldet ’Voldgraven’:
- ’THE COMEDY OF HAMLET – eller fake it until you make it’ er skabt af det danske teaterkollektiv SHAKES, der har til formål at gøre Shakespeare folkelig, festlig og tilgængelig for alle. Forestillingen spiller p.t. og frem til 24. juni i Ørstedsparken i København (se Teateravisens anmeldelse).
Forestillingen spiller 29., 30. & 31. juli kl. 20 – og er alderssat til 12 år og op.
- ’HAMLET – Prince of Denmark’ er gæstespil med scenekunstneriske kræfter fra Cape Town i Sydafrika. Fordi myten siger, at en af de tidligst dokumenterede opsætninger af Hamlet foregik i Sydafrika til havs, udspiller denne særlige fortolkning af Hamlet sig på en sejlbåd, hvor havet indgår som en aktiv med- og modspiller.
Forestillingen spiller 3.-7. august, alle dage kl. 20. Der spilles på engelsk med danske overtekster.
- ’ROMEO AND JULIET and other Catastrophic Love Affairs’. Norske Christian Hestø og polske Piotr Misztela opfører Shakespeares tragedie, mens de konstant føjer virkelige historier til fortællingen om umulig eller kriminaliseret kærlighed fra vor tid. Tilknyttet forestillingen er en online udstilling bestående 12 autentiske dokumentarfotografier, som kan opleves separat via linket http://www.wilson-alme.com/works/the-dark-room/wedding-invitations/
Forestillingen spiller30.-31. juli kl. 15. Der tales engelsk.
Hver aften inden forestillingen vil der være gratis Shakespeare-introduktion – både på engelsk og dansk – i form af en kort, informativ og underholdende lille indflyvning i, hvad Shakespeare og Kronborg overhovedet har med hinanden at gøre – og hvorfor Shakespeares værker stadig er relevante.
Se mere om festivalen og forestillingerne på https://hamletscenen.dk/forestilling/shakespearefestival2022/
(Billedet: Marcel Meyer i den sydafrikanske 'Prince of Denmark, der spiller på Shakespeare Festival. Foto: Fiona MacPherson)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Syv scener udpeget til ny musikdramatisk ordning

Scenekunstens Hus søger scenekunst

Dramatiker Væksthus inviterer til talentholds-præsentation

Udskiftning i Teatercentrums bestyrelse

Kulturpris til Grethe Olsen

Arbejdslegater til scenekunstnerisk fordybelse

Det Kulturelle Aktstykke

Ny brancheforening for nycirkus

Kandidater til Danske Dramatikeres Manuskriptpris

PASSAGE laver mini-festival 28.-29. maj 2023

2,7 mio. kr. til Manuskriptskolen for Børnefiktion

Ny Kiosk-forestilling fra Riddersalen

Hvem skal have Horsens Børneteaterpris 2023?

Syng Højt! Sammen!

Ragnarok i Ulvedalene

Horsens Teaterfestival har åbnet for formidlere

Kom og se giraffen!

Jakob Tekla Jørgensen ny direktør for Kolding Egnsteater

Danmarks største teaterskole

Marion Vick er ny leder på Syddjurs Egnsteater

Vil du skrive dramatik for børn og unge?

Priskandidaterne til Årets Reumert 2023

Words takker af

En anderledes festival

Alt er klart til festival

Rolf Heim er ny direktør for Vendsyssel Teater

Nathalie Mellbye ny kunstnerisk direktør for Sort/Hvid

Nils Kragh stopper på Teatret Masken

Håbets Pris 2023 til Västanå Musik og Teater

Nationalt projekt sætter teater på skoleskemaet

Operasus under åben himmel

Næstved lægger billet ind på Aprilfestival - i 2025 eller 2026

Aprilfestival byder på videotrailer-kavalkade

Bliv residence-vært for europæiske kunstnere

Have-Spektakel 13. maj i Vanløse

Kids Front and Center - Greenland is a Land of Artists

Waves Festival søger frivillige

Statistikkernes ubarmhjertige historie

Dynamo Circus Festival 14.-17. juni 2023

Open Call til Artist in Residence på Odsherred Teater
