
Randers Teater klar til stor ombygning

En stor ombygning af Randers Teater bliver nu en realitet efter tilsagn fra Købmand Herman Sallings Fond om en donation til projektet på 6,5 mio. kr., der bl.a. vil bestå af en ny stor foyer i to plan samt en omfattende modernisering af teatrets største sal.
Byggeriet forventes at gå i gang til efteråret 2021. Teatret i Randers, der har skiftet status fra at være et klassisk egnsteater til et finanslovsaftalt §5 teater med forankring både i det lokale, det regionale og det nationale, kan nu få opfyldt et årelangt ønske om bedre faciliteter til publikum og nogle rammer, der muliggør en anden slags forestillinger med større
I forvejen er der doneret 5,2 mio. kr. A.P. Møller Fonden og 5 mio. kr. fra Randers Kommune til ombygningen, så der nu er i alt 16,7 mio. kr. at bygge for.
'Jeg er simpelthen så taknemlig over for dem, der ønsker at støtte teatret og nu er med til, at vi kan indfri nogle flere af de kunstneriske visioner, vi har. Men også er med til, at vi får nogle bedre rammer for publikum, der gerne skulle have en god helhedsoplevelse, når de kommer her. Det er fantastisk at opleve, at der i denne tid er nogle, der vil kunsten og kulturen', lyder det fra teaterdirektør Peter Westphael,.
Der er ingen tvivl om, at det er Westphaels særlige drive og store købmandsevner, der har banet vejen for en række fysiske udvidelser af teatret siden starten i 2000: Først blev husets eneste teatersal gjort større og siden blev foyeren bygget til. Dernæst blev opført en ny teatersal, A.P. Møller-salen, inden Talentskolen kom til i 2016.
Nu gælder det altså femte projekt. Der arbejdes stadig på at få de sidste detaljer i byggeplanerne på plads, men sikkert er det, at Randers Teater får en ny, stor foyer i to plan.
Ud over at fungere som opholdssted for publikum inden og efter en forestilling, er det også meningen, at den kan give helt andre muligheder for arrangementer både før og efter forestillinger samt selvstændige events og scenekunstneriske tiltag, der vil egne sig til det nye rum.
Ud over den nye foyer skal taget løftes på teatrets største sal i forbindelse med en større modernisering. Det vil give helt nye kunstneriske og tekniske muligheder, både når teatret selv skal producere forestillinger, men også i forhold til, hvilke gæstespil, det er muligt at præsentere for publikum.
Hvert år afvikles der flere end 700 forestillinger for børn, unge og voksne, som enten er produceret af eller indkøbt af Randers Teater. Mange af dem er egne forestillinger, der både spiller på teatret og på turne i ind og udland, men teatret arrangerer også i hver sæson en lang række gæstespil.
(Billedet: Sådan kan den nye facade på Randers Teater komme til at se ud. Visualisering: Randers Arkitekten Aps)
(caj)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Restaureringen af Hofteatret går i gang

Aalborg Teater med ny gratis digital forestilling

Dansehallerne rykker ind på Copenhagen Contemporary

Uvishedens teaterliv

'Et hul i branchen'

Mere gratis online-teater for børn

Gratis online-teater fra Opgang2 Turneteater

Noget om unges forhold til scenekunst

Heksejagt på Djursland

'Nye begyndelser for fællesskaber'

'Alice i Eventyrland' vises gratis online i to uger

Fredericias nye musicalteater får stor statslig håndsrækning

Arbejdslegater, projekttilskud og huskunstnerordning

Et godt tilbud fra HamletScenen

Det Kgl. Teater søger børn til børnemusical

Småbørnsteater og læringsprojekter i Kina

Fra Teater til Kiosk

Nu lægges der program for Aprilfestival 2021

Der er valgt nominerede til Teaterpokalen

Dansk Teater ansætter seniorpolitisk rådgiver

PASSAGE Festival bag internationale ungdomsprojekter

Udklækning af fremtidens publikumsudviklere

Årets Reumert flytter til Odense

Aalborg Teater med ny gratis online-premiere

Succes med digital opera til unge

Garvet teaterpar skal stå for Limfjordsteatrets aktiviteter i Thy

Det Kgl. Teater skaber stort oplevelsesunivers

Slæbesilds-planlægning

Særlige arbejdslegater til corona-ramte kunstnere
Hvidovre Teaterfestival forsøger igen

Aprilfestival med tre scenarier

Fredericia får atter et musicalteater

Marionet Teatret har sikret sommerens forestillinger

Limfjordsteatret rykker ind i Thy

Online klimafestival fra Aveny-T 18.-29. januar

Festival for ung scenekunst på Fyn skubbes

Ny runde for ansøgning til kulturaktiviteter
129 teatre vil deltage i Aprilfestival 2021

Legat til Jens Kløft

Nyt repræsentantskab for Statens Kunstfond
