26-05-2023 | | 08-02-2023 | | 23-11-2022 | | 18-09-2022 | | 15-08-2022 | |
|

08-12-2019
Livsvarig ydelse til 13 kunstnere

Statens Kunstfonds Hædersydelse tilfalder en eksklusiv kreds, idet der blot er 275 portioner til rådighed, som kun tildeles nye kunstnere, når der er ledige ydelser pga. dødsfald blandt de eksisterende modtagere.
I 2019 har 13 kunstnere modtaget denne livsvarige ydelse - der bliver reguleret efter modtagerens øvrige indtægt - og det blev markeret 3. december ved en sammenkomst i Folkehuset Absalon på Vesterbro.
De 13 kunstnere er:
- Flemming Quist Møller: Tegner, musiker, forfatter og filmarbejder og far til folkekære karakterer som Cykelmyggen Egon og Jungledyret Hugo.
- Mette Moestrup: Nyskabende og eksperimenterende digter og forfatter med en række teaterforestilinger, digtsamlinger, børnebøger og kollektive skriveeksperimenter i porteføljen.
- Annisette Koppel: Sanger og sangskriver, medskaber af over 170 værker med Savage Rose og en unik stemme i dansk musikliv.
- Jesper Kongshaug: Internationalt anerkendt lysdesigner til alt fra teatre og operaer til events og offentlige pladser.
- Carsten Thau: Idéhistoriker og professor i arkitektur. Forfatter, forsker og en af de største formidlere af arkitektur herhjemme.
- Anita Jørgensen: Billed- og installationskunstner med en perlerække af materialebevidste installationer og værker i det offentlige rum. Blandt andet Byens Bro i Odense.
- Jette Gemzøe: Tekstilkunstner, hvis tekstiler udsmykker store offentlige institutioner og private virksomheder herhjemme og i udlandet.
- Peter Adolphsen: Forfatter, der siden 1996 har skrevet noveller, eksperimenterende fiktionsprosa, sci-fi romaner og flere billedbøger til børn.
- Kristine Jensen: By- og landskabsarkitekt, der har sat præg på vores fælles landskab. Blandt andet med renoveringen af Prags Boulevard i København, landskabet omkring det nye Moesgaard Museum uden for Aarhus og monumentområdet i Jelling.
- Jesper Fabricius: Billedkunstner, der står for udstillinger på tværs af medier som fotografi, eksperimentalfilm, maleri, installation, grafik og collage samt kunsttidsskriftet PistProtta og forlaget Space Poetry
- Karsten Fundal: Komponist, kendt for sine symfoniske orkesterværker og kammermusik og interessante samarbejder, herunder musik til flere spillefilm.
- Thomas Agerfeldt Olesen: Cellist og komponist af orkestermusik og kammermusik, heriblandt syv strygekvartetter samt operaer. Hans værker er blevet opført verden over.
- Nikoline Werdelin: Tegner og kvinde bag de tegnede tidskrøniker Homo Metropolis, Café og Rose, Laura og Nugga i Alt for Damerne og Politiken. Desuden en produktiv dramatiker og sceneinstruktør.
Læs de fulde begrundelser for hver kunstner
https://www.kunst.dk/vi-satser-paa/danske-kunstnere/haeder
I år var der ingen fra børne- og ungdomsteatrene, men i 2018 var der to: Kunstnerisk leder og skuespiller Bodil Alling (Gruppe 38) og dramatiker og instruktør og skuespiller Hans Rønne ('Teatret') - (se artiklen: 'Hæder til to fyrtårne i dansk børneteater') - mens Paraplyteatrets Ray Nusselein (1944-99) som den første repræsentant for dansk børneteater modtog ydelsen/hæderen i 1994.
(Billedet: De nye modtagere af Statens Kunstfonds livsvarige hædersydelse blev fejret i Absalon 3. december. Foto. Per Arnesen)
Kommentar til noten
31-05-2023
Arbejdslegater til scenekunstnerisk fordybelse
Statens Kunstfonds Legatudvalg for Scenekunst har uddelt 39 arbejdslegater for 3.8 mio. kr.
24-05-2023
Det Kulturelle Aktstykke
Et bredt politisk flertal er enige om fordelingen af 324 mio. kr. fra udlodningssmidlerne til kulturlivet
22-05-2023
Ny brancheforening for nycirkus
Dansk Samtidscirkus vil bl.a. arbejde for ligestilling af cirkus som scenekunstform og udbrede kendskabet til de nyere cirkusgenrer
20-05-2023
Kandidater til Danske Dramatikeres Manuskriptpris
Der er deadline 1. august for indsendelse af manuskripter fra sæson 2022/23 til prisen, som uddeles på Horsens Teaterfestival 16. september
18-05-2023
PASSAGE laver mini-festival 28.-29. maj 2023
Det sker atter på Flynderupgård med gadeteaterforestillinger, kreative værksted og lege m.m.
16-05-2023
2,7 mio. kr. til Manuskriptskolen for Børnefiktion
Der er tale om akut finansiering, mens medieaftalen om tre-årig millionstøtte tilpasses en ny uddannelsesstruktur
14-05-2023
Ny Kiosk-forestilling fra Riddersalen
Der er gratis adgang til ’Bedste Barnepiger’ på plænen ved Lorry, hvor forestillingen spilles fra 2. juni til 7. juli
12-05-2023
Hvem skal have Horsens Børneteaterpris 2023?
Alle kan indstille kandidater til prisen – der er deadline for indstillinger 15. juni 2023
11-05-2023
Syng Højt! Sammen!
Fællessangs-succesen Syng Højt! præsenterer nu en omfattende danmarksturné, hvor musikgenren i år er opera
10-05-2023
Ragnarok i Ulvedalene
Det Kgl. Teaters nye megaforestilling har premiere i Dyrehaven 19. maj
09-05-2023
Horsens Teaterfestival har åbnet for formidlere
Festivalen afvikles fra 15.-17. september, og som tilmeldt formidler får man bl.a. mulighed for at bestille billetter før alle andre
08-05-2023
Kom og se giraffen!
- og en masse teaterforestillinger, når SpringFestival 2023 afvikles 3. og 4. juni på Amager
07-05-2023
Jakob Tekla Jørgensen ny direktør for Kolding Egnsteater
Han tiltræder 1. juni og bringer bl.a. erfaring med sig som tidligere leder af Teater Nordkraft og et hav af organisatoriske poster i teaterlivet
04-05-2023
Danmarks største teaterskole
Scenekunst er en privat teaterskole for børn og unge med hele 29 filialer og 1200 elever
02-05-2023
Marion Vick er ny leder på Syddjurs Egnsteater
Hun er tidligere leder af Teater Apropos - Elisabeth Hübener fortsætter som administrativ leder
29-04-2023
Vil du skrive dramatik for børn og unge?
Dramatiker Væksthus søger nye talenter til det kommende hold 2023-25. Der er ansøgningsfrist 1. juli 2023
27-04-2023
Priskandidaterne til Årets Reumert 2023
De nominerede til Årets Børne-/Ungdomsteater er Animals’ af Meridiano Teatret & Teater Tix; ’Duften af Betlehem’ af Teaterhuset Filuren og ’Hvis jeg bliver født som…,’ af Team Teatret & SART Danseteater
25-04-2023
Words takker af
Words-foreningen, der blev etableret for ti år siden med en festival i Helsingør, stopper med et afskedsshow 25. maj i Toldkammeret
24-04-2023
En anderledes festival
Aprilfestival blev afviklet med succes i sin korte weekendudgave, hvor Ebeltoft og Rønde var epicentre for over 300 teateropførelser
20-04-2023
Alt er klart til festival
Aprilfestival 2023 er på plads i Syddjurs Kommune – og over 13.000 gratis billetter er allerede booket
19-04-2023
Rolf Heim er ny direktør for Vendsyssel Teater
Den schweiziske-fødte teaterinstruktør overtager posten efter Lars Sennels
19-04-2023
Nathalie Mellbye ny kunstnerisk direktør for Sort/Hvid
Den scenografuddannede iscenesætter tiltræder til september 2023
18-04-2023
Nils Kragh stopper på Teatret Masken
Han har været tekniker, produktionsleder og medlem af ledelsen gennem over 30 år og går nu på pension. Der er reception 28. april
17-04-2023
Håbets Pris 2023 til Västanå Musik og Teater
Det svenske teater står for store episke fortællinger, der både har internationalt udsyn og lokal sammenhængskraft
15-04-2023
Nationalt projekt sætter teater på skoleskemaet
Med 2,4 mio. kr. fra A.P. Møller Fonden er ni professionelle teatre gået sammen om at give 6.400 lærerstuderende og 3.200 børn og unge i folkeskolen en teateroplevelse
12-04-2023
Operasus under åben himmel
Den Jyske Opera og Aarhus Symfoniorkester inviterer 10. juni til ’Opera i Parken’ – med gratis adgang
08-04-2023
Næstved lægger billet ind på Aprilfestival - i 2025 eller 2026
Kultur- og Idrætsudvalget har sagt god for ideen og nu følger den politiske proces frem mod en afgørelse
06-04-2023
Aprilfestival byder på videotrailer-kavalkade
Man kan på YouTube se appetizere fra mange af teaterfestivalens forestillinger – og også læse anmeldelser af ca. 120 af de 160 deltagende forestillinger
05-04-2023
Bliv residence-vært for europæiske kunstnere
Nu kan kulturinstitutioner søge støtte til at afholde residencies for europæiske kunstnere og kulturprofessionelle. Deadline for ansøgning er 15. juni
03-04-2023
Have-Spektakel 13. maj i Vanløse
Lokal international baghave-festival med nycirkus, teater og musik – og med gratis adgang for børn under 12 år
02-04-2023
Kids Front and Center - Greenland is a Land of Artists
Danseprojekt for og med grønlandske børn og unge skal støtte udviklingen af Grønlands næste generation af dansere
01-04-2023
Waves Festival søger frivillige
Den internationale festival i Vordingborg 20.-26. august i år efterlyser folk til en lang række praktiske opgaver
30-03-2023
Statistikkernes ubarmhjertige historie
Tue Bierings Reumert-priste forestilling, ’Mod alle odds’ genopsættes på Teater Nordkraft i næste sæson – med 22 lokale børn på scenen
29-03-2023
Dynamo Circus Festival 14.-17. juni 2023
Fire dage venter med nycirkus, musik, talks, faglige seminarer m.v. Billetsalget er skudt i gang
28-03-2023
Open Call til Artist in Residence på Odsherred Teater
Teatret søger aktive unge scenekunstnere med interesse for børn som publikum. Projektansøgning senest 15. april
23-03-2023
På jagt efter nye medlemmer til legatudvalgene
Open Call: Statens Kunstfond beder indsigtsfulde kunstnere og andre kyndige om at melde sig på banen
22-03-2023
Open Call til kunstner-workshop
Det foregår i Holland og Spanien i juni og november 2023 - med alle udgifter betalt. Ansøgningsdeadline 3. april
21-03-2023
ILT Festival indtager Aarhus 14.-18. juni
ILT Festival er klar med årets program, der består af i alt ti forskellige scenekunstneriske oplevelser.
19-03-2023
Hvidovre Teaterfestival 6.-14. maj
Alle ni forestillinger er gratis for børn, mens voksne betaler entre
17-03-2023
Fart og frihed og fordomme
Teatret WunschMachine producerer knallertshow med unge i et kalkbrud på Stevns 26.-27. marts. Forestillingen er gratis, men billetter skal bookes
|
|