
Limfjordsteatret rykker ind i Thy

Selvom landets teatre atter er lukket ned, er der alligevel åbnet et nyt egnsteater midt i tristessen.
Eller rettere: Siden nytår er Limfjordsteatret ikke alene egnsteater i Morsø Kommune, men skal nu også drive egnsteater i Thisted Kommune.
Teatret rykker ind i den gamle politistation i Frederiksgade 5, der siden 2014 har været Thisteds teaterhus og rummet Thy Teater, som blev lukket med årets udgang, efter at Thisted Kommune valgte ikke at forny egnsteateraftalen.
Limfjordsteatret overtager i første omgang Thy Teaters lejekontrakt for 2021, men med virkning fra 2022 overtager Thisted Kommune ejendommen med planer om at forbedre bygningen, der med placering tæt på tog- og busstation vil være ideel for et egnsteater, der skal have fokus på børn og unge.
'Det er dejligt at mærke, at Thisted Kommunes politikeres vælger at satse på kulturen, og med købet af den gamle politistation giver teatret en sikker grund at stå på. Det er et utrolig charmerende hus med mange muligheder', lyder det fra Gitta Malling, Limfjordsteatrets leder efter en besigtelse sammen med Niels Jørgen Pedersen, formand for erhvervs-, arbejdsmarkeds- og kulturudvalget i Thisted Kommune.
Og selvom det første halvår af 2021 er afsat til indretning, indflytning og indkøring af nye medarbejdere i teaterhuset, var det planen at markere de nye tider med officielt velkomstarrangement, ligesom Limfjordsteatret skulle have vist sin succesrige og anmelderroste familieforestilling' morfarMORFARmorfar” (se Teateravisens anmeldelse) i Kulturrummet i Thisted, men det har covid-19 altså også sat en (foreløbig) stopper for.
'Men vi ser frem mod marts, hvor vi skal spille forestillingen 'Forvandling” (se note) for de helt små i Kulturrummets sal. I uge 18 i maj skal vores Tom Waits-forestilling ”Træt lever og tungt hjerte” på en lille turné til alternative spillesteder rundt omkring i Thy. Og så kan vi allerede nu varsle, at vi åbner det nye Limfjordsteater i Thy med et brag af en fest den 12. september, hvor vi forhåbentlig ikke behøver spekulere på corona længere', siger Gitta Malling.
Det er faktisk ikke første gang, at Limfjordsteatret har haft status af egnsteater i Thisted Kommune. Det havde man også fra teatrets etablering i 1989, hvor man frem til amternes nedlæggelse var egnsteater både for Morsø og Thisted Kommuner, mens også Skive Kommune tidligere har været partner i en egnsteateraftale med Limfjordsteatret - men trak sig ud fra 2017.
(Billedet: Kulturudvalgsformand Niels Jørgen Pedersen og teaterleder Gitta Malling i teaterhuset i Frederiksgade, der fremover skal Limfjordsteatrets egnsteaterbase i Thisted. Foto: Limfjordsteatret)
(caj)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
De Kulturelle Unge

Dukketeater på plejehjem

Jakob Pelch er stoppet som sek-chef i Danske Scenografer

Netværksmøde for komponister og lyddesignere i teaterbranchen

En trilogi om frygt, vrede og kærlighed

På med vandrestøvlerne!

Tina Tarpgaard ny kunstnerisk leder af Sydhavn Teater

Unge dyster i kunsten at anmelde teater

Musikalsk hyldest til livets kraft

Tag en engelsk ph.d i børne- og ungdomsteater

Nye teatre: Bliv klar til Aprilfestival 2023

Fokus på egnsteatrene

Lyt til fortælling om dansk børneteater

Det tegner stort!

Limfjordsteatret tovholder for toårigt kunstprojekt

Lars Sennels stopper som direktør for Vendsyssel Teater

Mozart på skemaet for 5. klasser over hele landet

Jakob Engel-Schmidt er ny kulturminister

Tag med ud i verden med ASSITEJ!

Tre priser og mange gode ord

Fra teaterkostumer til børneudklædning

Christian Lollike stopper som direktør for SORT/HVID

Børneteatrenes billetsalg i bund

Deadline tæt på for Den Røde Brochure 2023-24

Ole Haslunds Kunstnerfond uddeler legater for 1,7 mio. kr.

De Regionale Kunstfonde støtter 43 projekter

Legatregn fra Skuespillerforeningen af 1879

Team Teatret rammes af kommunale besparelser

Bæredygtigt internationalt kultursamarbejde

Kandidater fundet til Teaterpokalen 2022

Open Call til Artist in Residence på Odsherred Teater

Massiv modstand mod Aarhus Kommunes spareplan for scenekunstområdet

Hæder til Teater Patrasket

DT-seminar 18.-20. november i Esbjerg

Turen går til BaggårdTeatret

Jubilæumsfest hos Fair Play

Børns møde med kunsten rammes

Søgende kunstnere og erfarne fagfolk sættes sammen

Jul i den gamle bryggerkælder

I maskinrummet hos Projektstøtteudvalget og Legatudvalget for Scenekunst
