DEBAT
26-05-2023
08-02-2023
23-11-2022
18-09-2022
15-08-2022
Nogle af tilbuddene på SpringFestival 2019: 'Chit chat'/'Snakke Snakke' med Maas Theater en Dans (Holland) og & Tuning People Belgien); 'Mulïer' med Maduixa Teatre (Spanien) & 'Dans l'Aterlier/I værkstedet med TOF Théatre (Belgien). Foto: PR-foto, Juan-Gabriel Sanz og Guto Muniz

Kom og se giraffen!

10-05-2019
For sjette gang byder ZeBU børn og voksne på international scenekunst med SpringFestivalen 20.-26. maj. Meget har ændret sig siden starten i 2007 på Øster Fælled Torv til 2019 på Amager Kulturpunkt med en overdækket festplads tæt omkranset af fire indendørs scener. Men publikums elskede giraffer fra det catalanske Xirriquiteula Teatre er stadig festivalens vartegn.
Af: Peter Byrholt Nielsen
FAKTA

SpringFestival 20.-26. maj 2019

- Arrangører: ZeBU - i samarbejde med Børnekulturhus Ama'r og Amager Kulturpunkt

- Budget: anslået 1,2 mio. kr. 

- Festivalen afvikles på Amager Kulturpunkt, hvor der er fire indendørs og flere udendørs spillesteder.

- Billetter: Festivalarmbånd 75 kr. (børn), 125 kr. (voksen) - bestilles på www.billetto.dk Reservation til alle indendørs forestillinger kan foretages på spilledagen i infoboden.

* Se program med spilletider og - steder og diverse information på https://springfestival.nu

* Forestillinger:

- Øer af Ingrid Olterman (S) (danseforestilling 3-6 år)

- Himmel af Teater Minsk (DK) (danseforestilling 1,5-5 år)

- Alene Sammen af Lucio A. Baglivo (E) (danseforestilling for alle)

- Natten af MYKA (DK) (danseforestilling 4-18 mdr)

- Mülier af Maduixa (E) (danseforestilling for alle)

- Tik Tak, Tidens helt af Compania Omar Alvares (ARG) (dukketeater fra 4 år)

- Fang Kaninen af ATTA Festival & BonteHond (Tyrkiet)  (objektteater fra 3 år)

- Vinden af Ponten Pie (E) (poetisk objektteater 2-5 år)

- Gæs af Picar Production (NL) (gadeteater for alle)

- Snikke Snakke af Maas Theater & Tuning People (danseforestilling fra 4 år)

- I værkstedet af TOF Theatre  (BE) (dukketeater fra 8 år)

- Papirus af Xirriquiteula Teatre (E) (poetisk klovneteater fra 5 år)

- LAIKA af Xirriquiteula Teatre (E) (Teater fra 6 år)

- Giraffer af Xirriquiteula Teatre (gadeteater for alle) 

* Koncerter:

- Karen Mukupa & Wadudu, Danmark (Alle)

- Wonderbrazz, Danmark (Alle)

- Ama’rs Bedste Børnekor (Alle)

* Udstillinger:

- Red Bottoms: Automatics, Spanien (Alle)

- Toc de Fusta: Venner af Cruso, Spanien (Alle)

- Maria Lau Krogh & artitekt Hasse Sandell: Historietårne & Fortællehuse

* Workshops:

- Signe G. Thomsen: Gøglerværksted

- Studerende: Natur- & kulturformidlere, Skovskolen: Skygger i bevægelse (fra 5 år)

- Lise Marker: Statuer 

* Installation & spil i teaterformat:

- Christine W. Sørensen og Anne B. Nymark: I kapløb med tiden

- Sarah Eckhardt Læssøe, Ruth Lerche & Lukas Rasky: Demokratispillet

Den internationale SpringFestival er blevet teatret ZeBU's faste udstillingsvindue, for her kan de bevilgende myndigheder se, hvad de får for pengene. I modsætning til alle vinterens forestillinger inde i det mørke teaterrum skaber festivalen synlighed for både børneteaterkunsten og bydelen Amagers eget lille storbyteater.

I år bliver der opført 12 internationale og to danske teaterforestillinger. Musiktorvet giver plads til to koncerter i weekenden med Karen Mukupa og funk/jazzbandet Wonderbrazz. Derudover bliver der eksperimenterende udstillinger, installationer og workshops for hele familien. 

Og som forberedelse til det kommende folketingsvalg kan man deltage i Demokratispillet, der er et kæmpe fysisk brætspil, ledet af en gamemaster. 

Mad og drikke kommer heller ikke at mangle på festivalen, hvor den franske Citroën, kaldet Gastrotrucken, har lovet at servere - ikke teater, men mad i øjenhøjde!

Gøgl på markedspladsen

Teateravisen har tidligere spurgt kritisk til, om der er gået for meget markedsplads i SpringFestivalen. 

Til det siger Marc van der Velden og Jørgen Carlslund, at ZeBU helt bevidst bruger markedspladsen som ‘døråbner’ for det ikke-teatervante publikum: 

»Børnefamilierne skal lige et smut ned og se, hvad der foregår, og så er der en chance for, at de bliver hængende og ser en forestilling. Vi timer programmet, så de også lige kan nå den næste forestilling, når de nu er i gang; den bliver annonceret i højttalerne.

På Amager Kulturpunkt er det en fordel at alt er samlet. Det giver den rigtige festivalstemning, som vi aldrig opnåede at skabe i festivalens tidlige år på Østerbro,« lyder det fra de to kunstneriske ledere af såvel ZeBU som SpringFestival.

Girafferne viser igen vejen

SpringFestival 2019 indledes mandag 20. maj med en 'workshop med giraffer', men åbner for alvor tirsdag 21. maj med en gadeparade fra Sundby kirke. De catalanske giraffer fører som altid an, fulgt af Commedia School, Pumpestationen og masser af udklædte børn fra SFO'erne.

Paraden slutter ved Amager Kulturpunkt hvor festivalens første forestilling ‘Alene sammen’, vises udendørs på Musikscenen. 

Hvorfor skal girafferne med endnu engang? 

Marc og Jørgen lyser op og bliver bløde i stemmerne: 

»Girafferne skaber en fantastisk stemning og binder folk sammen. En metafor for det som teater kan. Sammen med musikken opstår en savannestemning, som bringer ro og et stort smil frem på alles læber.«

Girafferne udtrykker sig med deres kropsprog. Analogt hermed er de fleste forestillinger på Springfestivalen ordløse og danseforestillinger, som henvender sig til et bredt publikum. Det starter helt nede fra en af de to danske forestillinger, baby-sammen-med-voksen-forestillingen 'Natten'.

Aldersvejledningen for resten af forestillingerne er vejledende for, at de kan ses i alle aldre. Der er dog ikke noget primært målrettet ungegruppen - dem søger ZeBU at ramme gennem andre tiltag.

Festivalarmbånd

I Zoologisk Have i 1902 kostede det 10 øre ekstra at få lov at se trækplastret, girafungen Mimi. Og det giver fin mening at bruge giraffen som maskot for SpringFestivalen. Giraffen er en udrydningstruet dyreart, og det er dansk børneteater måske også med skolernes stadigt mindre budgetter og Mette Bocks nye teaterlov: Vi skal passe på naturen, og vi skal sørge for kulturen for den nye generation.

En stor overvejelse for ZeBU har været omkring prisen for at se teater på SpringFestivalen. Billetindtægterne fra de forrige festivaler har været beskedne i forhold til administrationen af billetsalg, og spørgsmålet kunne stilles, om det skal være gratis ligesom Aprilfestivalen og Horsens Teaterfestival? 

Marc van den Velden og Jørgen Carlslund er i tvivl, men siger: 

»Vi gør måske børneteatret en bjørnetjeneste ved at spille gratis forestillinger, for publikum bliver vant til, at det ikke koster noget. Desuden kan man frit bestille billetter og efterfølgende bare blive væk, hvis der kommer noget mere spændende.«  

»Og gratis forestillinger tiltrækker ikke det nye publikum, vi gerne vil nå; det er for det meste de flittige brugere og betalere af kultur, der benytter sig af tilbuddet om gratis teater. I år har vi valgt at sælge et armbånd, som giver adgang til festivalpladsen på Amager Kulturpunkt hele weekenden med alle teaterforestillinger, koncerter, workshops og udstillinger,« siger Velden og Carlslund om den nyskabelse, som en indhegnet festivalplads er i forhold til de tidligere festivaler, hvor der var fri adgang i det åbne rum og dermed også aktiviteterne omkring spillestederne.

Tyrkisk og engelsk

Et nyt tiltag på SpringFestival 2019 er en forestilling kun på tyrkisk. 

»Normalt er forestillingerne inkluderende med deres ordløse sprog, men her vender vi tingene om, så kun tyrkisk-talende får det største udbytte af ‘Tavsan Araniyor’ -på dansk ‘Fang Kaninen’.  Og op til festivalen indbydes nogle tyrkiske familier, der er bosidende på Amager, først til en workshop, ledet af Nanna Bøndergaard Butters, og siden til at deltage i festivalen,« fortæller Jørgen Carlslund.

Der er også en vis sproglig - det foregår dog her på engelsk - og faglig lukkethed om et andet af SpringFestivals arrangementer, Brunch Talk, fredag formiddag, hvor de professionelle internationale deltagere og danske formidlere m.fl. inviteres til at undersøge 'diversity and international perspectives' - med udgangspunkt i ZeBU's særlige projekt om mere mangfoldighed i (dansk) børneteater (se artikel).

Giraffri pris

SpringFestival er også vært for en tilbagevendende pris, der uddeles for sjette gang til festivalens officielle åbning torsdag aften. Her uddeles SpringPrisen 2019 til en person, et teater eller en institution, som er et forbillede inden for dansk børne- og ungdomsteater. Med hæderen følger 10.000 kroner og en keramisk skulptur af den svensk/danske kunstner Barbro Åberg.  

Trevior Davies, mangeårig international festivalkoordinator (K.I.T., Aarhus Festuge m.m.) holder åbningstalen, og aftenen slutter med forestillingen 'Papirus'. Den er også udført af catalanske Xirriquiteula - her dog uden giraffer.

Emne:
Luk
Kommentar til artiklen - Kom og se giraffen!
Din e-mail:
Dit navn:
Din kommentar:
FLERE ARTIKLER
123456789101112131415161718192021

26-05-2023
 

12-05-2023
 

09-05-2023
 

26-04-2023
 

14-04-2023
 

29-03-2023
 

22-03-2023
 

09-03-2023
 

08-02-2023
 

30-01-2023
 

10-01-2023
 

01-01-2023
 

21-12-2022
 

13-12-2022
 

22-11-2022
 

18-11-2022
 

15-11-2022
 

10-11-2022
 

04-11-2022
 

17-10-2022
 

12-10-2022
 

25-09-2022
 

21-09-2022
 

19-09-2022
 

16-09-2022
 

13-09-2022
 

07-09-2022
 

01-09-2022
 

28-08-2022
 

08-08-2022
 

02-08-2022
 

04-07-2022
 

27-06-2022
 

17-06-2022
 

13-06-2022
 

03-06-2022
 

26-05-2022
 

21-05-2022
 

18-05-2022
 

11-05-2022
 

Flere anmeldelser