
Holberg i Akademihaven

Holberg Teatret, der er stiftet og ledet af Niels Vandrefalk, fortsætter med at udforske og fortolke den gamle komediedigter - der jo har givet navn til teatret - og hvor man spiller sommerforestillinger på 'Danmarks ubetinget smukkeste skueplads i Akademihaven' i Sorø.
Det er noget nær hjemmebane for Holberg, der gav sin store formue til oprettelsen af Sorø Akademi, tilbragte sine sidste år på Tersløsegaard tæt på byen og er stedt til hvile i en sarkofag i Sorø Klosterkirke.
Niels Vandrefalk, der også som undertitel benævner sit teater 'Den Nationale Scene i Sorø - Holbergs land', fører med selvfølelse og kunstnerisk veneration Holbergs arv videre. Han har spillet Holbergs komedier, lavet sine egne opsætninger over hans tekster m.v. gennem mange år - og altså også produceret og medspillet i de familieforestillinger, der har været vist i forsommeren de sidste ti år: Fra 'Den Stundesløse' i 2009 til dette års 'Kilde-Reysen eller Den syngende Jomfrue' - og med et højdepunkt i 2014, hvor Holberg Teatret som ti-års jubilæumsforestilling spillede 'Jeppe på Karneval'.
Niels Vandrefalk, der nu er blevet 75 år, 'truer med at blive i rollen til jeg bliver 80', som han skriver i en mail til Teateravisen.
Men lige nu gælder det altså 'Kilde-Reysen', der spiller i Akademihaven fra 25.-30. juni, hvor der er 150 overdækkede siddepladser og 25-30 høje nåletræer og cypresser til at give læ. Og der er mulighed for at bestille eller selv medtage picnic-kurve til vederkvægelse forud for forestillingsstart.
Det er en relativ ukendt komedie, men med en velkendt skabelon: 'Den stenrige Jeronimus vil tvinge sin datter Leonora til at gifte sig med Leonard. Men hun er forelsket i den fattige Leander og sprudler af unoder. Med Pernille i front går de unge til kamp for kærlighed og kildevand', som den præsenteres af Holberg Teatret.
Der medvirker professionelle aktører samt seks piger fra ungdomsskolen Ung Sorø.
Der er i øvrigt mulighed for gratis smagsprøver fra forestillingen sankthansaften, lørdag 23. juni kl. 20,00 på Tersløsegaard.
Se mere om forestilling, spilletider, billetkøb m.v. på teatrets hjemmeside: http://www.holbergteatret.dk/kildereysen.html
(Billedet: Holberg Teatret i Akademihaven ved sidste års forestilling, 'Hexerie eller Blind Allarm', hvor man i år spiller 'Kilde-Reysen' 25.-30. juni. Foto: Holberg Teatret)
(caj)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Med bordet som scene

Piet Bertelsen skifter fra Riddersalen til Applaus

Horsens Teaterfestival vrimler med scenekunst og nye formater

Henrik Køhler stopper på Teatercentrum

Teatret Møllen på sommertogt med ’Den vægelsindede’

Teatersommerskole for børn

Shakespeare under åben himmel

Holbergs ’De Usynlige’ på Tersløsegaard 18.6-3.7

’Fjeren og Rosen’ 1. og 2. juli i Svendborg Havn

Håbets Pris 2022 til ungt afrikansk teater

Grønt værktøj til kunst- og kulturbranchen

Ishøj Teater fejrer 50 år i Tranegilde

Mød den klodsede Super Ole…

Gratis opera og klassisk musik 11. juni i Skanseparken i Aarhus

Ungt borgerteater på Teater Nordkraft

Talsymfonisk tankegods

Få en kunstnerisk sparringspartner

Gratis Shakespeare til alle

Ny teaterfestival i Syddjurs Kommune

Scenekunstens Årsmøde 7. juni

The Commedia School støtter festival i Tyrkiet

85 mio. kr. til 1002 kunstnere

DynAfuk Circus Days 2.-4. juni

Teaterøen på vej mod nedlukning

Nordisk kultursatsning bygger bro til Canada

Puppet Junior festival 9.-12. juni

Riddersalen skal have ny teaterchef

Nominerede fundet til Brancheprisen Årets Teater

En helt ny festival – i Vordingborg

Rammerne på plads for Kulturens Analyseinstitut

'Den frie scenekunst på Teaterseminar'

Forestilling og bog fra Sanseværk

PASSAGE laver mini-festival 21.-22. maj 2022

En million til DYNAMO

Talentpris til Linn Fletcher

Hvidovre Teaterfestival 7.-15 maj 2022

Arbejdslegater og nye formater

H.C. Andersen Prisen til Svanen

Nominerede til Årets Reumert 2022

Nycirkus i trætoppene
