
Fredericias nye musicalteater får stor statslig håndsrækning

Efter en lang årrække som Danmarks store musicalteater endte eventyret for Fredericia Teater med en konkurs og en stor milliongæld i foråret 2020 (se note).
Siden er der blevet arbejdet for at få genetableret Fredericia som landets ubestridelige musicalhovedstad. Og i januar kom så meddelelsen om, at Fredericia Kommune havde bevilget 11 mio. kr. årligt til det nye Fredericia Musicalteater.
Nu sikrer et statsligt tilskud på 8,7 mio. kr. årligt for 2021-24 år for en stor og bæredygtig økonomi til etablering af musicalteaterprojektet. Dermed får musicalteatret altså en årlig driftsstøtte på godt 20 mio. kr.
Bag beslutningen står regeringen sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, Alternativet og Frie Grønne.
Fredericia Musicalteater blev formelt etableret 14. januar 2021 med hjælp fra Fredericia Kommune, der altså yder det største tilskud til det ny musicalteater, som får til huse i teaterbygningen i Fredericia.
Fra 2021 skal Fredericia Musicalteater producere og præsentere et musicalrepertoire. Forestillingerne kan bestå af både nye produktioner og genopsætninger af repertoiret fra det tidligere Fredericia Teater, og teatret skal også producere musicals for børn.
Som en del af aftalen modtager musicaludviklingscentret Uterus 700.000 kr. i samme periode til videreførelse af sine aktiviteter. Udviklingscentret drives af Fredericia Musicalteater i samarbejde med Den Danske Scenekunstskole.
Som grundlag for tilskudsudbetalingen i udviklingsperioden 2021-2024 indgås en udviklingsaftale mellem Kulturministeriet, Fredericia Kommune og Fredericia Musicalteater, og i denne periode vil Kulturministeriet følge teatrets udvikling tæt.
Her skal Fredericia Musicalteater evalueres med henblik på, at teatret kan blive omfattet af scenekunstlovens § 5 - den status som regionalt kraftcenter med finanslovsbevilget støtte, som det hedengangne Fredericia Teater opnåede sammen med Randers Teater og Vendsyssel Teater i forbindelse med scenekunstaftalen fra foråret 2019.
(Billedet: Teaterbygningen i Fredericia skal rumme det nye musicalteater, der etableres med kommunal og statslig støtte på 20 mio. kr. årligt. Foto: Janus Lavring)
(caj)
FLERE NOTER | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
Jacques S. Matthiessen er død

Mere gratis streaming fra Aalborg Teater

Flere navne til Limfjordsteatrets Thy-hold

ILT Festival holder fast

CPH STAGE klar til 2021-festival

'Den unge Elias' lidelser'

Restaureringen af Hofteatret går i gang

Aalborg Teater med ny gratis digital forestilling

Dansehallerne rykker ind på Copenhagen Contemporary

Uvishedens teaterliv

'Et hul i branchen'

Mere gratis online-teater for børn

Gratis online-teater fra Opgang2 Turneteater

Noget om unges forhold til scenekunst

Heksejagt på Djursland

'Nye begyndelser for fællesskaber'

'Alice i Eventyrland' vises gratis online i to uger

Arbejdslegater, projekttilskud og huskunstnerordning

Et godt tilbud fra HamletScenen

Det Kgl. Teater søger børn til børnemusical

Småbørnsteater og læringsprojekter i Kina

Fra Teater til Kiosk

Nu lægges der program for Aprilfestival 2021

Der er valgt nominerede til Teaterpokalen

Dansk Teater ansætter seniorpolitisk rådgiver

PASSAGE Festival bag internationale ungdomsprojekter

Udklækning af fremtidens publikumsudviklere

Årets Reumert flytter til Odense

Aalborg Teater med ny gratis online-premiere

Succes med digital opera til unge

Garvet teaterpar skal stå for Limfjordsteatrets aktiviteter i Thy

Det Kgl. Teater skaber stort oplevelsesunivers

Slæbesilds-planlægning

Særlige arbejdslegater til corona-ramte kunstnere
Hvidovre Teaterfestival forsøger igen

Aprilfestival med tre scenarier

Fredericia får atter et musicalteater

Marionet Teatret har sikret sommerens forestillinger

Limfjordsteatret rykker ind i Thy

Online klimafestival fra Aveny-T 18.-29. januar
